Trápí Vás Pigmentové skvrny?

Vystavování kůže slunečnímu záření urychluje její stárnutí a také může podporovat vznik pigmentových skvrnVnější vrstva pokožky obsahuje kromě jiného i tzv. melanocyty tvořící barevný kožní pigment, které jsou spolu s buňkami pokožky odpovědné za zbarvení příslušné části kůže.

yellow-rose-whitening_1

Sluneční záření přitom zvyšuje aktivitu i počet těchto buněk, díky čemuž dochází k nadprodukci kožního barviva, které se následně dostává i do okolních buněk pokožky a kůže tmavne.

Tvorbu pigmentových skvrn mohou významně ovlivňovat i hormony, bílkoviny, enzymy, ale i geny, které mohou způsobovat i nejrůznější poruchy, včetně poruch pigmentace známé také jako pigmentové skvrny či hyperpigmentace.

Většina forem hyperpigmentace je vyvolána nadprodukcí melaninu (kožního barviva) a jeho putováním a ukládáním v pokožce, kde může začít utvářet hnědo-černé skvrny.

 

Základní typy pigmentových skvrn:

  1. Nadměrné vystavení slunečnímu záření - pigmentové skvrny vyvolané UV paprsky Solární lentigo. Objevují se na obličeji, dekoltu či zádech, jde o estetický problém. S věkem se zvyšuje jejich počet i velikost
  2. Hormonální změny - během těhotenství, v období hormonální léčby nebo u žen užívajících hormonální antikoncepci, se může objevit Endokrinní hyperpigmentace na čele, tvářích, nosu či bradě. Hlavní roli zde sehrávají hormony spolu s dědičností a UV paprsky. Lékaři tyto skvrny nazývají melasmy.
  3. Při zánětech kůže, jizvách a poraněních (popáleninách, řezných ranách, akné). V těchto místech je pokožka působením slunečního záření náchylnější ke vzniku hyperpigmentace.
  4. Při nadměrném usazování některých kovů v pokožce může docházet k Metabolické hyperpigmentaci. Například, pokud je v těle nadměrný obsah železa.
  5. Při nedostatku vitamínu A, C, B3 nebo B12 v těle dochází Nedostatkové hyperpigmentaci
  6. Hyperpigmentace vyvolaná toxickými produkty nebo medikamenty - nejčastěji se jedná o těžké kovy, tabák či léky (např. kortikosteroidy, antibiotika).
  7. Hyperpigmentace v důsledku sekvenční fotosenzitizace - k hyperpigmentaci může také dojít, pokud se kůže po vystavení slunci dostane do kontaktu s nějakou rostlinou či s vůní ve spreji, která obsahuje esenciální oleje bohaté na přírodní chemické sloučeniny tzv. psoraleny. Hyperpigmentace se pak objevuje na krku, šíji, rukách a uších.
  8. S věkem - Stařecké skvrny se často objevují okolo 50 let, a to zejména na hřbetech rukou, obličeji a dekoltu. Lidé s tmavší pletí trpí na pigmentové skvrny více něž lidé se světlou pletí, mají totiž méně pigmentu melaninu.

 

Co dělat, když už se objeví?

V prvním kroku je zapotřebí vyloučit příčinu, která pigmentaci vyvolává.

Nejdůležitějším krokem v prevenci je celoroční sluneční ochrana pleti před UV zářením vhodným ochranným krémem s UVA/UVB s SPF faktorem, která pomáhá v omezení tvorby pigmentu a jeho ukládání v kůži.

SUN CARE SPF 50+

Pokud skvrny nejsou příliš výrazné a nejsou uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou domácí péči s bělícím účinkem, která naruší tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou praktické i de-pigmentační produkty, jako je odličovací  produkty odličovací gel a odličovací tonic, sérum nebo krém. 

CHARDE_ahas_ig_2048x2048px_produkty_2

 

Účinné jsou přípravky s obsahem ovocných kyselin neboli AHA kyselin.  Profesionální kosmetické ošetření pro bělení pleti a s ovocnými kyselinami AHAs (chemický peeling), který umožní  odlučování/odstranění  povrchových vrstev pokožky, a tím dojde k zesvětlení, omlazení a regeneraci pokožky. Pro vyšší a dlouhotrvající efekt, jsou vhodné produkty s bělícím účinkem i na domácí použití

CHARDE_ahas_ig_2048x2048px_produkty

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Chardé s.r.o., Buková 230, 251 62 Louňovice IČO: 03568709

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení